V období menopauzy dochází u žen ke kolísání hladin hormonů. Především klesající hladina estrogenu může být příčinou několika nepříjemných projevů. Pojďme si vysvětlit několik pojmů, které se s tímto obdobím pojí.
Menopauza – co to je?
Menopauza je odborně definována jako dvanáct po sobě jdoucích měsíců, během kterých žena nemenstruuje. Je to konec plodné fáze života ženy, která je definována právě ukončením menstruačních cyklů v důsledku snížené činnosti ovariálních folikulů. Důsledkem toho je pokles tvorby ženských pohlavních hormonů.
Ještě před samotnou menopauzou mohou ženy pozorovat nepravidelnost menstruačních cyklů, což je způsobeno snižující se hladinou hormonů.
Hlavním ženským hormonem je estrogen. Nedostatek estrogenu může mít nepříjemné projevy, které se objevují u žen cca mezi 45 a 60 rokem života. Tyto projevy mohou narušovat jak tělesnou tak duševní pohodu. V některých případech má nedostatek estrogenu i vážnější projevy jako je osteoporóza (řídnutí kostí) či ateroskleróza (kornatění tepen).
Perimenopauza či klimakterium
Perimenopauza (klimakterium) je období, které začíná přibližně tři roky před menopauzou a končí přibližně osm let po menopauze.
V období před menopauzou může v důsledku poklesu hladin hormonů docházet k vynechávání menstruace, ke zvýšenému krvácení či k nepravidelné menstruaci.
Od 35 roku života však postupně začíná klesat aktivita vaječníků a s tím je spojený také pokles tvorby dvou hlavních ženských pohlavních hormonů – estrogenu a progesteronu.
V případě, že dojde k výraznějšímu poklesu hormonální hladiny a sníží se počet ovariálních folikulů, menstruační cykly mohou začít být anovulační, což může být příčinou neplodnosti.
Postemenopauza
Postmenopauza je fáze, která začíná s posledním menstruačním cyklem.
Co je to předčasná menopauza?
Předčasná menopauza je stav, kdy menstruace ustane řadu let před menopauzou. Přibližně okolo 35 roku, někdy i dříve. To může vést k neplodnosti, nadměrnému růstu ochlupení, všem symptomům klimakteria a psychickým problémům. Příčinou předčasné menopauzy mou být cysty na vaječnících nebo zhoubné i nezhoubné nádory, které lze diagnostikovat pomocí vyšetření u gynekologa a krevními testy. Často je příčinou předčasné menopauzy nadměrné cvičení, velmi nízká hmotnost nebo emoční trauma.
Hormonální jóga a menopauza
Hormonální jógová terapie velmi účinně pomáhá k dosažení rovnováhy hormonální hladiny v jakémkoliv věku. Díky hormonální józe tak lze efektivně řešit nepříjemné projevy spojené s menopauzou či hormonální nerovnováhou v jiném období života. Autorka hormonální jógy, Dinah Rodrigues, tuto metodu původně vytvářela se záměrem pomoci ženám, které prochází právě menopauzou.
Navíc, hormonální jóga s sebou nenese vedlejší účinky.
